OTW this weekend

StoryImage( ‘/Images/Story//Auto-img-11255097822586.jpg’, ”, ”);
StoryImage( ‘/Images/Story//Auto-img-11255105058590.jpg’, ”, ”);
StoryImage( ‘/Images/Story//Auto-img-11255105238590.jpg’, ”, ”);

Local rock legends Cheap Trick will kick off the festivities Thursday, Sept. 1 along with Alice Cooper

Illinois’ largest music festival—On the Waterfront (OTW)—returns this Labor Day weekend to downtown Rockford with more than 150 performances on eight stages.

Headliners at Davis Park this year include rock legends Cheap Trick and Alice Cooper Thursday, Sept. 1; country star Dierks Bentley Friday, Sept. 2; former Styx member Dennis DeYoung with special guest Tom Waite Saturday, Sept. 3; and alt-rockers Better Than Ezra and Lifehouse Sunday, Sept. 4. Tickets to these performances vary in price, and buttons and wristbands are not needed for admission.

Three-day Waterfront admission buttons are $12 in advance, available at various locations. Cost is $14 for a one-day admission wristband at the gate. Children 8 and younger are free.

For more information, including button outlets, contact the OTW office at 964-4388 or visit www.onthewaterfront.com. For more information about OTW, see pages V5-V9 in this week’s issue.

What follows is the complete Waterfront schedule, broken down by stage, as shown on the OTW Web site (* denotes Best of Rockford winner):

Miller Lite Great Lawn

Wednesday, Aug. 31

7:30 p.m.—Rockford Symphony Soiree

Thursday, Sept. 1

7:30 p.m.—Alice Cooper

9:30 p.m.—Cheap Trick

Friday, Sept. 2

9:30 p.m.—Dierks Bentley

Saturday, Sept. 3

7:30 p.m.—John Waite

9:30 p.m.—Dennis DeYoung: The Music of Styx, Lost Treasures

Sunday, Sept. 4

7 p.m.—Better Than Ezra

9:15 p.m.—Lifehouse

ComEd Country Jam Stage

Friday, Sept. 2

5:30 p.m.—Southern Heritage

7:45 p.m.—Mesquite

10 p.m.—Marty Raybon

Saturday, Sept. 3

12:30 p.m.—Larry Higgs

3:15 p.m.—Silver Creek

5:30 p.m.—Brianna Sky*

7:45 p.m.—Cook & Belle

10 p.m.—Joe Diffie

Sunday, Sept. 4

Noon—Larry Higgs

2:45 p.m.—Southern Cross

4:30 p.m.—Juelane & Gid-E-yup*

6:45 p.m.—Steve Stapler*

9 p.m.—Julie Roberts

Verizon Wireless Left Bank Stage

Friday, Sept. 2

5:45 p.m.—Siora

7:45 p.m.—Randy Sabien & the Fiddlehead Blues Band

10 p.m.—Sonny Landreth

Saturday, Sept. 3

11:45 a.m.—Bright Stars Program

12:30 p.m.—Poetic Justice League 4 America

1:45 p.m.—Live Bait

3:45 p.m.—Vance Gilbert

5:45 p.m.—Susan Werner

7:45 p.m.—Steve Ditzell & Blue Lightning

10 p.m.—The Robert Cray Band

Sunday, Sept. 4

1 p.m.—Frank Calvagna & Opan Jii*

3:30 p.m.—Dean Moriarty**

6 p.m.—Ernie & the Po‘ Boys

8 p.m.—The Brooks Family Reunion

WTVO Oasis Stage

Friday, Sept. 2

5:15 p.m.—Burning Sensation

7:15 p.m.—Cheap Chicks

10 p.m.—Silvertide

Saturday, Sept. 3

11:30 a.m.—The Legends

1:45 p.m.—Live Band Karaoke

4:15 p.m.—Barry’s Truckers

9 p.m.—Richie Furay

10 p.m.—Poco

Sunday, Sept. 4

11:30 a.m.—British Export

2:30 p.m.—The New Invaders Ultimate ’60s Flashback

5:45 p.m.—Missing Links

9 p.m.—The Spinners

Jazz/R&B Stage

Friday, Sept. 2

5:30 p.m.—Steve Edwards Orchestra

7:45 p.m.—Steve Edwards Orchestra

10 p.m.—The Bar-Kays

Saturday, Sept. 3

Noon—Rock Valley College & Mark Colby

2:15 p.m.—Jodi Beach Trio*

4:30 p.m.—Mike Williamson

6:45 p.m.—Moonlight Jazz Orchestra

9:15 p.m.—Kermit Ruffins & the Barbeque Swingers

Sunday, Sept. 4

Noon—The Jazz Express Show Band*

2:15 p.m.—Harlan Jefferson**

4:30 p.m.—Cary Shelly Ken Stein Little Big Band

6:45 p.m.—Tom Garling

9 p.m.—Chuck Mangione

rrstar.com Ethnic Stage

Friday, Sept. 2

5 p.m.—Dan Voll Combo Loco* (Latin rock)

7 p.m.—The Lee Boys (African-American Sacred Steel)

9:45 p.m.—The Larkin and Moran Brothers (Irish folk contemporary)

Saturday, Sept. 3

Noon—Los Autenticos de Zacateca (Mexican Nortena band)

1:30 p.m.—Aswah Greggori & the Enforcers (Roots rock reggae)

3:45 p.m.—Nathan and the Zydeco Cha-Chas (South Louisiana Zydeco)

6:30 p.m.—Brother (Aussie Mongrel rock)

9:15 p.m.—Polkacide (Extreme polka)

Sunday, Sept. 4

Noon—GOONGOO PEAS

1:30 p.m.—Kamokunani Hula Hula (Hawaiian dance)

3:15 p.m.—Mandorico (Latin rock “Wall of Sound”)

6 p.m.—Johnny Clegg (Legendary South African performer)

8:15 p.m.—The Fenians (Celtic rock)

AMCORE AMKIDS Stage

Saturday, Sept. 3

Noon—Miller Magic Productions

1 p.m.—Babaloo

2 p.m.—ScribbleMonster

3 p.m.—Rockford Pipe Band

4 p.m.—ScribbleMonster

5 p.m.—Babaloo

Sunday, Sept. 4

Noon—Miller Magic Productions

1 p.m.—Annie & the Natural Wonder Band

2 p.m.—Babaloo

3 p.m.—Annie & the Natural Wonder Band

4 p.m.—Babaloo

5 p.m.—Jim Gill

Yellow Pages Stages

Friday, Sept. 2

5:30 p.m.—Blind Robins

7:30 p.m.—X51

9:45 p.m.—Hairbanger’s Ball

Saturday, Sept. 3

1:30 p.m.—New Royal Travelers, Stephanie Goldsmith and GNJ Cogic Mass Choir

3:30 p.m.—Prime Minister

5:15 p.m.—Bare Bones

7:30 p.m.—The Snaggs

9:45 p.m.—Catfight

Sunday, Sept. 4

1:45 p.m.—Ernie Hendrickson and the Make Believe

3:45 p.m.—Jonathan Cuss & the Corporation and Orange

6:30 p.m.—Band of the Lost*

8:45 p.m.—Mike and Joe

Club OTW

(Club opens 7:30 p.m., music starts at 8 p.m. Ages 13 and older admitted with ID)

Friday, Sept. 2

7:30 p.m.—The Movement

8 p.m.—Reverend Agony

8:30 p.m.—Fang

9 p.m.—Reamer

9:30 p.m.—Blood of Creation

10 p.m.—Hasting Way

10:30 p.m.—Mark Maffioli

Saturday, Sept. 3

7:30 p.m.—Live at the Club—Tomorrow’s Stars

9 p.m.—APO*

9:20 p.m.—London Dillard

9:50 p.m.—Baby Jenny

10:30 p.m.—Mr. “C”

Sunday, Sept. 4

7:30 p.m.—Stephanie Goldsmith

8:15 p.m.—Daniel Fry and Friends

9:30 p.m.—Prime Minister

Patio Stage

Friday, Sept. 2

5:30 p.m.—Sci Fi Warriors featuring Pistol Pete

8 p.m.—The Edge

Saturday, Sept. 3

12:30 p.m.—YMCA East Bank Commanders

2 p.m.—David Seebach, Wonders of Magic

5 p.m.—David Seebach, Wonders of Magic

6 p.m.—Mike Owens Trio

9 p.m.—Dorothy Paige-Turner & the Joel Ross Quartet

Sunday, Sept. 4

12:30 p.m.—YMCA East Bank Commanders

2 p.m.—David Seebach, Wonders of Magic

3 p.m.—David Seebach, Wonders of Magic

4 p.m.—Cross Eyed Cats

7 p.m.—Tony & Sean, Caribbean Party

Street Strolling

Saturday, Sept. 3

12:45 p.m.—Ken Schultz, The Flying Fool

1 p.m.—Brian Holt, Magician

1 p.m.—Inspire School of Dance

1 p.m.—Those Funny Little People

Sunday, Sept. 4

1 p.m.—Brian Holt, Magician

1 p.m.—Those Funny Little People

1 p.m.—Inspire School of Dance

1 p.m.—Dean Franzen, Juggler

From the Aug. 31-Sept. 6, 2005, issue

Enjoy The Rock River Times? Help spread the word!